انواع سقف

سقف مسطح

جالب است بدانید بیشتر سقف هایی که با نام سقف مسطح می شناسیم در واقع ۱۰۰ % مسطح نیستند. غالبا به سقف های با شیب کم نیز سقف مسطح می گویند. در طراحی سقف ها عموما شیب کمی در نظر گرفته می شود تا بتوان آب باران را انتقال دهند.از سقف های مسطح معمولا در سبک معماری مدرن استفاده می گردد و بیشتر ساختمان های تجاری به این سبک طراحی می شوند و یا در ساختمان های مسکونی آن بخش از ساختمان مانند اتاق های افتاب خور به ایت سبک طراحی می گردند. سقف های مسطح می توانند محیطی برای جمع شدن آب باران، ایجاد یک محیط مناسب برای گرد آمدن باکتری ها و … گردند.  مشکل آب باران را می توان با استفاده از زهکش ها، آبگیرها و … حل کرد.

سقف های شیروانی

اصطلاح شیروانی به سقف مثلثی اطلاق می شود که که از برخورد که صفحه مورب بر روی ساختمان شما ایجاد شده است. این نوع سقف به سقف خانه سگ سنتی مشاهبت دارد. پیمانکاران عاشق ان نوع سقف می باشند چرا که یکی از ساده ترین نوع سقف ها می باشد که تنها دو سطح مسطح صاف بدون دره دارد و تقریبا بر روی هر بامی استفاده می شود. این نوع سقف ها از خانه های سبک با سطح شیب دار تا فرم های با شیب A استفاده می شود. از عمده مشکلات این نوع سقف ها در هنگام ورزش باد به خاطر اویز بودن دچار مشکل می گردند.

سقف های هیپ

این سقف ها دارای ۴ ضلع می باشند که دو ضلع آنها مثلثی شکل و دو ضلغ آن ذوزنقه ای می باشد. این سقف ها برخلاف سثق های شیروانی عملکرد بهتری در مقابل ورزش شدید باد دارند. اما به دلیل مشکلات عدم تطبیق مواد بین طرفین و انتهای سقف چندان محبوبیتی ندارند.

سقف های رایج در ایران

سقف طاق ضربی

از قدیمی ترین و رایج ترین نوع سقف در گذشته سقف های طاق ضربی می باشند. اجرای این سقف از تیرهای موازی که به آن پل گفته میشده است تشکیل می گردد که تیرهای فرعی به صورت موازی با یکدیگر و عمود بر هم نصب می گردند. مصالح مورد استفاده در این نوع سقف ها آجر، ملات گچ و خاک می باشد. که در آن آجرها را به صورت قوسی چیده و همین امر باعث سنگینی سقف و منسوخ گشتن این نوع سقف ها گردیده است.

سقف های تیرچه بلوک

همانطور که از نام آن پیداست اجزای تشکیل دهنده ی این نوع سقف ها تیرچه و بلوک می باشد. این نوع سقف از سقف های رایج می باشد. علاوه بر تیرچه و بلوک در ساخت این نوع سقف ها از بتن و آرماتور حرارتی نیز استفاده می گردد. تیرچه ها و بلوک ها نیز انواع مختلفی دارند از جمله تیرچه های پاشنه بتنی، تیرچه فلزی و تیرچه های پیش تنیده. بلوک های مورد استفاده در این سقف ها نیز عموما از نوع بلوک های پلی استایرن، سفالی و سیمانی می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دو × پنج =

فهرست